Tüm detaylarıyla EYT için mecliste konuşulanlar

Emeklilikte yaşa takılanlar için verilen kanun teklifi Meclis Genel Kurulunda redddedildi.  CHP Nigde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tara...

Emeklilikte yaşa takılanlar için verilen kanun teklifi Meclis Genel Kurulunda redddedildi. 

CHP Nigde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından verilen kanun teklifi için Meclis'te milletvekilleri söz aldılar.

Teklifin sahibi Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise detayları ile konuyu paylaştı. İşte Gürer ve diğer milletvekillerinin EYT açıklamalarından öne çıkanlar;

TÜM SİYASİ PARTİLERİN SEÇİM ÖNCESİ VERDİĞİ BİR VAATTİR
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay şöyle konuştu; "Sayın Başkan, asıl arz etmek istediğim husus şudur: Biraz sonra İç Tüzük'ün 37'nci maddesine göre, Niğde Milletvekilimiz Sayın Ömer Fethi Gürer'in doğrudan Genel Kurul gündemine alınmasını talep ettiği bir kanun teklifi önergesini görüşeceğiz. Bu kanun teklifi, "emeklilikte yaşa takılanlar" olarak bilinen, kamuoyunda milyonlarca insanın da bir an önce çözülmesini beklediği ve bütün siyasi partilerin 24 Haziran seçimleri öncesi millete verdiği bir vaattir. "

BENİ ÜZEN ŞU;
"Bu, Genel Kurulun takdiri, ayrı; beni üzen şu: Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisinin kapısında, sanıyorum Dikmen kapıda bulunan, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kurulmuş platform ve dernek başkanları, kendilerini çok yakında ilgilendiren, Niğde Milletvekilimizin bu kanun teklifi önergesinin görüşmeleri ve oylamasını izlemek için bir anayasal hakkı kullanmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmek istemişler ama bunların girişleri Başkanlık makamınca, muhtemelen İdare Amirliğince engellenmektedir. Bu durumu kabul etmek mümkün değildir. Hamaset yapmak istemem, "Meclisi millete kapatamazsınız." sözü çok kullandığımız bir söz. Şu anda makamınızca gerekli girişimlerde bulunularak emeklilikte yaşa takılanlar platform ve dernek yöneticilerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi yerleşkesine alınmalarını talep etmekteyiz."

'EYT'LİLERİN UĞRADIĞI HAKSIZLIĞIN GİDERİLMESİ AMAÇLANMAKTADIR'
Nigde Milletvekili Ömer Fethi Gürer "Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik yapılması için verdiğim kanun teklifi, ülkemizde emeklilikte yaşa takılanlar olarak bildiğimiz ve ciddi mağduriyet yaşayan kesimin sorunlarını ortadan kaldırmak için verilmiştir. Bu teklifle emeklilikte yaşa takılanların ülkemizdeki uğradığı haksızlığın giderilmesi amaçlanmaktadır.

1999 VE 2008 YILLARI
1999 yılında emeklilik yaşı olmayan kanunla ülkemizde emekli olunuyordu. Yani sigorta ve prim gün sayısını dolduranlar emekliliğe hak kazanıyorlardı. O günün koşullarında yaş sınırı getirildi, ardında da 2008 yılında bu yaşla ilgili düzenleme 65 yaşına kadar yükseltildi. Keza, bu konuda mağdur olan kesimin emeklilikle ilgili 2008 yılından sonra ücretlerinde yapılan düzenlemede de geriye dönük bir uygulama gerçekleşti.

HAK ETTİKLERİNİ İSTİYORLAR
Değerli arkadaşlar, emeklilikte yaşa takılanların talebi, kendi ödedikleri prim ve doldurdukları gün sayısıyla hak ettiklerini istiyorlar yani ek bir talepleri yok. "Biz çalışarak bunu hak ettik, hakkımız verilsin, mağduriyetimiz giderilsin." diyorlar. Orta ve ileri yaşlarda işini yitirenler gittikleri zaman bir işe girmeye, işveren diyor ki: "Sen yaşlısın, işe alamam." Devlet "Sen gençsin, seni emekli edemem." diyor. Bu insanlar açlıkla karşı karşıyalar. Eğer bir evin bir geliri yoksa emeklilikte yaşa takılan da işsiz kalmışsa o evdeki insanların mağduriyeti daha da katlanıyor. Ayrıca bunlar doğal olarak sigortayla ilgili prim yatıramadıkları için sağlık hizmetinden dahi yararlanamıyorlar. Suriyelilere tanıdığımız hakkı dahi bunlardan esirgiyoruz. Bildiğiniz gibi, şu anda emekli olanların maaşları yukarı doğru değil, aşağıya doğru gidiyor. Adalet ve Kalkınma Partisinin düzenlemesine göre, bu böyle devam ederse 65 yaşına geldiğinde arkadaşlar bırakın maaş almayı, bir de borçlu çıkabilir; bu anlayış onları daha da sorunlu hâle getirebilir. O anlamda, bu sorunu birlikte çözmemiz gerekiyor.

Komisyona gönderilmesi için teklifimizi verdik, bekledik, bugüne kadar gelmedi ama komisyona gitseydi, bütün partilerin ortak bir çözüm üretimiyle buraya gelseydi, bu kanun da bütün partilerin talebi doğrultusunda gerçekleşseydi, bu mağdur olan kesimleri el birliğiyle mutlu etmiş olacaktık.

'DUYMAZDAN GELMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL'
Değerli arkadaşlar, çalışanların hakkını nedense Adalet ve Kalkınma Partisi görmezden geliyor. İşçinin, çiftçinin, memurun, BAĞ-KUR'a ödediği primiyle esnafın hak ettiği bir olayı duymazdan gelmemiz mümkün değil. Bugün Türkiye'nin her yerinde bu kardeşlerimiz örgütlü olarak talepte bulunuyor, bütün milletvekillerimize de durumu yansıtıyorlar. Gelin, bu yanlışı düzeltelim. Geriye doğru işletilmiş, dünyada örneği çok rastlanmayan bir düzenlemeyle kendi çalışanlarımız mağdur kaldı. Bundan vazgeçmemiz gerekiyor. Bu kanun teklifim yasalaştığında -destek verirseniz- şu anda emeklilikte yaşa takılıp emekli olamayanların tümünün emekliliği gerçekleşmiş olacak.

'SAYISI KAÇ SORUYORUZ CİDDİ RAKAM VEREN YOK'

Bu insanlar umutla bunu bekliyor. Verdiğiniz emekli ücreti zaten asgari ücretin de altında. Yani bu, onların mutlu olmasını sağlayacak bir rakam değil ama hak edişlerini istiyorlar. Bunların sayısı kaç, soruyoruz? Bize ciddi bir rakam olarak söyleyen de yok, herkes kafasına göre takılıyor, Sayın Cumhurbaşkanı da hakkını arayanlara "türedi" diyor. Oysa bunlar sizin, bu ülkenin yurttaşı.

'MECLİS'E ZORLA ALDIK'
Biraz evvel işçilerin de temsilcileri bulunan 20 arkadaşımızın Meclise girmesi dahi idari amirince yasaklandı ama Meclis başkan vekilinin girişimiyle 20 arkadaşımızı buraya zorla aldık. Burada ne yazıyor? "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." yazıyor. Mustafa Kemal Atatürk bu Meclisin varlığını yalnız milletvekilleri için sağlamamış ki yurttaş da gelip tribünlerden kim ne yapıyor görmek istiyor. (CHP sıralarından alkışlar) Hangi parti halkın yanında, sorunlarına iniyor, onlar için çözüm istiyor, vatandaşların bilme hakkı yok mu? Ne demek vatandaşlara Meclisi kapatmak, bunu kabul etmemiz mümkün değil.

Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini giderecek bu kanun teklifine Meclisteki tüm arkadaşlarımın destek vermesi ve bu mağduriyetin bugün sonlandırılmasını talep ediyorum. Bunu bir milletvekili olmadan öte, bir yurttaş olarak istiyorum. Çünkü meydanlara, sokaklara gittiğimiz zaman yaşanan mağduriyeti bizlere nakleden o insanların durumunu gidin bir görün. Ülkenin içinde bulunduğu koşullarda, enflasyonun her geçen ay arttığında; yokluğun, yoksulluğun büyüdüğü yerde bir emekli maaşını bu yurttaşlarımıza çok görmeyelim diyor…

Emeklilikte yaşa takılanların sesine kulak verin diyor, bunların da oy hakkı olduğunu unutmayın. Eğer böyle giderseniz 30 Mart seçimlerinde ne kadar olduklarını, kim olduklarını size göstereceklerine ben inanıyorum. Onun için gelin, bu kanun teklifimize olumlu oy verin diyor, yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum."

DİĞER PARTİLER DESTEK VERDİ
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise milyonlarca kişinin mağdur olduğunu ve bu kesimlerin feryatlarının dikkate alınması gerektiğini belirtti.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu da "emeklilikte yaşa takılan" vatandaşların hassasiyet ve beklentilerinin anlayışla karşılanması gerektiğini söyledi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu ise spor kulüplerinin borçlarını kapatmak için Ziraat Bankasına talimat veren iradenin, "emeklilikte yaşa takılanların" sorunlarına da el atması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, işçilerin lehine olan düzenlemelerin Mecliste kabul edilmediğini öne sürdü.

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam teklifi desteklediklerini ve "emeklilikte yaşa takılanların" sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirtti.

GÜNDEME ALINMASI REDDEDİLDİ
Yapılan açıklamalar sonrasında Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından verilen kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması reddedildi.

YORUMLAR

Popüler Yayınlar

Ad

3. Havalimanı,1,3600 ek gösterge,3,4c,1,56 yaş,1,65 yaş aylığı,6,ABD,1,açlık,6,afgan,1,afganlar,1,AGİ,1,aile yardımı,8,akaryakıt,1,Akşener,1,Ali Mahir Başarır,1,Ali Tezel,1,almanya,5,altın,3,Altınmatik,1,anayasa mahkemesi,5,anne,12,arjantin,1,asgari geçim indirimi,2,asgari ücret,46,asker,4,asker yardımı,1,askerlik,6,ATM,1,avans,1,avans maaş,7,aylık,1,Bağ-Kur,88,bağkur,4,banka,7,banka promosyon,9,bayram,4,bayram ikramiyesi,2,benzin,3,berat albayrak,2,BES,5,Bireysel emeklilik,3,bitcoin,1,borçlanma,1,büyükanne maaşı,1,cenaze,2,cenaze yardımı,2,corona,1,cumhurbaşkanlığı,2,cumhuriyet altını,1,çalışan,3,çalışan kadın,18,çay,1,çekiliş,1,çeyiz hesabı,5,çeyrek altın,2,çift maaş,1,çiftçi,2,çocuk yardımı,1,danıştay,1,dava,1,dedikodu,1,deprem,1,destek,1,devlet yardımı,1,Diğer,2,dizel,1,doğalgaz,2,doğum,3,dolar,2,domates,1,dul,4,dul eş,1,Dünya Emekliler Günü,1,e-devlet,2,ek ödeme,9,ekonoki,1,Ekonomi,613,eksik prim,3,elektrik,4,Emekli,603,emekli ikramiyesi,39,emekli maaşı,41,Emekli Sandığı,21,emekliler,1,Emekliler Günü,3,Emeklilik,170,Emeklilikte yaşa takılanlar,26,emlak,1,emzirme,1,enflasyon,17,engelli,6,engelli memur EKPSS,1,erken emeklilik,23,esnaf,3,ev kadını,5,evde bakım,1,EYT,31,faizsiz,2,fakir,1,fatura,2,fazla mesai,1,geçim sıkıntısı,1,genel sağlık sigortası,2,gıda,1,GSS,3,Gündem,36,gürsel tekin,1,haber,3,haciz,2,halkbank,1,hasta,2,hasta bakıcı,1,hastane,1,İETT,1,ihbar tazminatı,2,ikinci maaş,1,ikramiye,31,indirim,2,ing,1,intibak,23,intibak zammı,5,iski,1,istanbul,1,istifa,1,isveç,1,işçi,14,işsiz,13,işsizlik,8,işsizlik maaşı,12,izin,3,kademeli emeklilik,1,kamu,2,katkı payı,1,kesinti,1,kıdem,5,kıdem tazminatı,20,kırmızı et,1,kıssadan hisse,1,kira,1,kiracı,1,KOBİ,1,kolay emeklilik,1,konut,5,konut hesabı,3,köprü,1,kötü niyet tazminatı,1,kpss,1,kredi,10,kredi borcu,3,kredi kartı,9,kreş,1,kriz,1,kurban bayramı,2,lojman,1,maaş,31,maaş dökümü,1,malulen emeklilik,6,market,1,meclis,1,memur,201,memur emeklisi,8,memur maaş,2,memur zammı,7,merkez bankası,4,milyoner,2,muayene,1,muhtaçlık,5,müjde,1,nakit,1,ne zaman emekli olurum,1,nüfus,1,ocak,2,ofis,1,otomobil,2,otomotiv,1,otoyol,1,ödeme,2,ödenek,1,öğretmen,10,ölüm aylığı,4,ölüm yardımı,1,pazar,1,personel,1,pide,1,polis,2,prim,2,prim borcu,9,prim iadesi,3,promosyon,23,ptt,1,ramazan,1,rapor,2,recep tayyip erdoğan,2,rüzgar santrali,1,sağlık katılım payı,2,sağlık primi,2,sağlık sigortası,4,Schengen,1,seçim,1,seyyanen zam,9,SGK,166,sigorta,5,sigorta primi,4,sigortasız,1,simit,1,Soru-Cevap,34,sosyal güvenlik kurumu,22,Sosyal Yardımlaşma Vakfı,1,SSK,58,subay,1,suriyeli,3,şoför,1,taksi,1,tasarruf,1,taşeron işçi,7,tatil,1,tazminat,9,tazminat farkı,1,tbmm,1,tedavi,1,teknoloji,1,telefon,1,THY,1,TMSF,1,TOKİ,6,torba yasa,3,TÜİK,1,türkiye,3,Türkiye İstatistik Kurumu,1,ucuz et,1,umman,1,üvey çocuk,1,vakıfbank,1,vefat,1,vergi,5,vergi borcu,2,vize,1,whatsapp,1,yapılandırma,2,yargıtay,2,yarım mesai,1,Yasadışı bahis,1,yaşlı,4,yaşlı bakımı,3,yaşlılık,4,yaşlılık maaşı,8,yaşlılık toptan ödemesi,1,YEKA,1,yeşil kart,1,yetim,4,yoksul,1,yoksulluk,5,yoksulluk sınırı,8,yolluk,1,YSK,1,yurtdışı,2,zam,93,zengin,1,
ltr
item
EMEKLİLER.ORG: Tüm detaylarıyla EYT için mecliste konuşulanlar
Tüm detaylarıyla EYT için mecliste konuşulanlar
https://3.bp.blogspot.com/-bFBiagreKsc/XD4Zi4tF2VI/AAAAAAAACJo/C-cjVkVJzAYnYeUGH1Pn6SR3qgiqXjcbQCPcBGAYYCw/s320/00.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-bFBiagreKsc/XD4Zi4tF2VI/AAAAAAAACJo/C-cjVkVJzAYnYeUGH1Pn6SR3qgiqXjcbQCPcBGAYYCw/s72-c/00.jpg
EMEKLİLER.ORG
https://www.emekliler.org/2019/01/tum-detaylaryla-eyt-icin-mecliste.html
https://www.emekliler.org/
https://www.emekliler.org/
https://www.emekliler.org/2019/01/tum-detaylaryla-eyt-icin-mecliste.html
true
5540273486067698262
UTF-8
Tüm Gönderiler Yüklendi Herhangi bir gönderi bulunamadı HEPSİNİ GÖR Devamını oku Cevapla Cevabı iptal et Sil By Anasayfa SAYFALAR GÖNDERİLER Hepsini gör SİZİN İÇİN TAVSİYE EDİLEN ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM GÖNDERİLER İsteğinizle eşleşen herhangi bir gönderi bulunamadı Anasayfaya dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pz Pzt Sa Ça Pe Cu Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mayıs Hzn Tem Ağt Eyl Ekm Ksm Ara Şu anda 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ days ago $$1$$ gün önce 5 haftadan daha uzun bir süre önce Takipçiler Takip BU PREMIUM İÇERİK KİLİTLİ ADIM 1: Bir sosyal ağda paylaşın ADIM 2: Sosyal ağınızdaki bağlantıya tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panonuza kopyalandı Kodlar / metinler kopyalanamıyor, lütfen kopyalamak için [CTRL]+[C] (veya Mac ile CMD+C) tuşlarına basın İçerik tablosu